Happy New Year! There are 13 weeks left in the cold season.

Collection: Commercial Orders

Fresh, local Colorado food directly from the farms, ranches, and orchards delivered to your door.

We are seeking to do business with restaurants, professional chefs and catering companies in Telluride, Mountain Village, Ridgway, & Placerville!

Please contact Vicki by phone or email to discuss or request any items that you do not see listed. We are happy to source for a specific menu; just let us know what you need and we will source it for you from our regional farms! If you would like to source more ingredients regionally, please let us know by January so that our farmers can plant appropriately to meet your needs.

Our food is ultra-fresh, nutrient-dense, and produced by farms that use sustainable practices. They do not use sprays or pesticides on their crops, and all meat is pasture-raised without the use of hormones or antibiotics. Some farms are certified organic by the USDA, while others use organic practices without being certified.

We deliver to Placerville, Sawpit, Lawson Hill, Mountain Village, Telluride, Ridgway on Mondays & Thursdays. 

View Commercial Weekly Delivery Schedule 

55 products
  • Fall Harvest Cider (1/2 gal) - by the Case
    Fall Harvest Cider (1/2 gal) - by the Case
    Regular price
    $47.25
    Sale price
    $47.25
    Unit price
    per 
  • Frozen Buckets of Organic Fruit
    Frozen Buckets of Organic Fruit
    Regular price
    $49.63
    Sale price
    $49.63
    Unit price
    per 
  • Frozen Roasted Chilies
    Frozen Roasted Chilies
    Regular price
    $7.10
    Sale price
    $7.10
    Unit price
    per 
  • Frozen Roasted Hot Peppers
    Frozen Roasted Hot Peppers
    Regular price
    $6.05
    Sale price
    $6.05
    Unit price
    per 
  • Granola
    Granola
    Regular price
    $10.29
    Sale price
    $10.29
    Unit price
    per 
  • Grapefruit
    Grapefruit
    Regular price
    $36.35
    Sale price
    $36.35
    Unit price
    per 
  • Grass Fed Butter
    Grass Fed Butter
    Regular price
    $6.02
    Sale price
    $6.02
    Unit price
    per 
  • Ground Beef
    Ground Beef
    Regular price
    $19.38
    Sale price
    $19.38
    Unit price
    per 
  • Honey
    Honey
    Regular price
    $6.50
    Sale price
    $6.50
    Unit price
    per 
  • Mutton
    Mutton
    Regular price
    $13.30
    Sale price
    $13.30
    Unit price
    per 
  • Navel Oranges
    Navel Oranges
    Regular price
    $36.35
    Sale price
    $36.35
    Unit price
    per 
  • Onions - Cippolini
    Onions - Cippolini
    Regular price
    $1.55
    Sale price
    $1.55
    Unit price
    per 
  • Onions - Red
    Onions - Red
    Regular price
    $1.60
    Sale price
    $1.60
    Unit price
    per 
  • Onions - White
    Onions - White
    Regular price
    $9.00
    Sale price
    $9.00
    Unit price
    per 
  • Onions - Yellow
    Onions - Yellow
    Regular price
    $9.00
    Sale price
    $9.00
    Unit price
    per 
  • Organic Applesauce
    Organic Applesauce
    Regular price
    $4.17
    Sale price
    $4.17
    Unit price
    per 
  • Organic Dried Fruit
    Organic Dried Fruit
    Regular price
    $116.23
    Sale price
    $116.23
    Unit price
    per 
  • Organic Fall Harvest Cider (1/2 gal) - by the Case
    Organic Fall Harvest Cider (1/2 gal) - by the Case
    Regular price
    $65.40
    Sale price
    $65.40
    Unit price
    per 
  • Organic Fruit Butter
    Organic Fruit Butter
    Regular price
    $6.59
    Sale price
    $6.59
    Unit price
    per 
  • Organic Lion's Mane Mushrooms
    Organic Lion's Mane Mushrooms
    Regular price
    $46.31
    Sale price
    $46.31
    Unit price
    per 
  • Organic Oyster Mushrooms
    Organic Oyster Mushrooms
    Regular price
    $41.46
    Sale price
    $41.46
    Unit price
    per 
  • Pie Pumpkins
    Pie Pumpkins
    Regular price
    $25.65
    Sale price
    $25.65
    Unit price
    per 
  • Pork
    Pork
    Regular price
    $79.09
    Sale price
    $79.09
    Unit price
    per 
  • Potatoes - Deserae
    Potatoes - Deserae
    Regular price
    $0.62
    Sale price
    $0.62
    Unit price
    per