Happy New Year! There are 13 weeks left in the cold season.

Collection: Commercial Orders

Fresh, local Colorado food directly from the farms, ranches, and orchards delivered to your door.

We are seeking to do business with restaurants, professional chefs and catering companies in Telluride, Mountain Village, Ridgway, & Placerville!

Please contact Vicki by phone or email to discuss or request any items that you do not see listed. We are happy to source for a specific menu; just let us know what you need and we will source it for you from our regional farms! If you would like to source more ingredients regionally, please let us know by January so that our farmers can plant appropriately to meet your needs.

Our food is ultra-fresh, nutrient-dense, and produced by farms that use sustainable practices. They do not use sprays or pesticides on their crops, and all meat is pasture-raised without the use of hormones or antibiotics. Some farms are certified organic by the USDA, while others use organic practices without being certified.

We deliver to Placerville, Sawpit, Lawson Hill, Mountain Village, Telluride, Ridgway on Mondays & Thursdays. 

View Commercial Weekly Delivery Schedule 

37 products
  • Beef (Milk & Honey Homestead, Montrose)
    Beef (Milk & Honey Homestead, Montrose)
    Regular price
    $19.38
    Sale price
    $19.38
    Unit price
    per 
  • Beef (Western Heritage Farm, Montrose)
    Beef (Western Heritage Farm, Montrose)
    Regular price
    $37.79
    Sale price
    $37.79
    Unit price
    per 
  • Bison
    Bison
    Regular price
    $9.98
    Sale price
    $9.98
    Unit price
    per 
  • Blue Grouse Bread
    Blue Grouse Bread
    Regular price
    $7.20
    Sale price
    $7.20
    Unit price
    per 
  • Coffee Telluride Coffee Roasters
    Coffee Telluride Coffee Roasters
    Regular price
    $10.60
    Sale price
    $10.60
    Unit price
    per 
  • Cows Milk
    Cows Milk
    Regular price
    $3.70
    Sale price
    $3.70
    Unit price
    per 
  • Curds - Cheddar Curds
    Curds - Cheddar Curds
    Regular price
    $30.20
    Sale price
    $30.20
    Unit price
    per 
  • Curds - Frozen Cheese Curds
    Curds - Frozen Cheese Curds
    Regular price
    $36.32
    Sale price
    $36.32
    Unit price
    per 
  • Dry Goods - Quinoa
    Dry Goods - Quinoa
    Regular price
    $7.51
    Sale price
    $7.51
    Unit price
    per 
  • Eggs
    Eggs
    Regular price
    $90.00
    Sale price
    $90.00
    Unit price
    per 
  • Elk
    Elk
    Regular price
    $11.94
    Sale price
    $11.94
    Unit price
    per 
  • Fall Harvest Cider (1 gal) - by the Case
    Fall Harvest Cider (1 gal) - by the Case
    Regular price
    $21.80
    Sale price
    $21.80
    Unit price
    per 
  • Fall Harvest Cider (1/2 gal) - by the Case
    Fall Harvest Cider (1/2 gal) - by the Case
    Regular price
    $47.25
    Sale price
    $47.25
    Unit price
    per 
  • Frozen Buckets of Organic Fruit
    Frozen Buckets of Organic Fruit
    Regular price
    $49.63
    Sale price
    $49.63
    Unit price
    per 
  • Frozen Roasted Chilies
    Frozen Roasted Chilies
    Regular price
    $7.10
    Sale price
    $7.10
    Unit price
    per 
  • Frozen Roasted Hot Peppers
    Frozen Roasted Hot Peppers
    Regular price
    $6.05
    Sale price
    $6.05
    Unit price
    per 
  • Granola
    Granola
    Regular price
    $10.29
    Sale price
    $10.29
    Unit price
    per 
  • Grass Fed Butter
    Grass Fed Butter
    Regular price
    $6.02
    Sale price
    $6.02
    Unit price
    per 
  • Honey
    Honey
    Regular price
    $6.50
    Sale price
    $6.50
    Unit price
    per 
  • Lemons
    Lemons
    Regular price
    $36.35
    Sale price
    $36.35
    Unit price
    per 
  • Mutton
    Mutton
    Regular price
    $13.30
    Sale price
    $13.30
    Unit price
    per 
  • Onions - Cippolini
    Onions - Cippolini
    Regular price
    $1.55
    Sale price
    $1.55
    Unit price
    per 
  • Organic Applesauce
    Organic Applesauce
    Regular price
    $4.17
    Sale price
    $4.17
    Unit price
    per 
  • Organic Dried Fruit
    Organic Dried Fruit
    Regular price
    $116.23
    Sale price
    $116.23
    Unit price
    per